Wzór przemysłowy

1.    Co to jest wzór przemysłowy?

Wzór przemysłowy  to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego. Przykład:
Wzory przemysłowe odnoszą się do różnorodnych produktów od przyrządów technicznych, poprzez zegarki biżuterię inne art. luksusowe, artykuły gospodarstwa domowego, zabawki , meble, opakowania itd.

2.    Ile lat trwa ochrona?

Maksymalny czas ochrony to 25 lat podzielony na 5 letnie okresy ochronne.

3.    Jaka jest procedura i ile to kosztuje?

Opłata zgłoszeniowa to 300zł. Po udzieleniu prawa ochronnego wnosi się opłaty okresowe np. za pierwszy 5 letni okres opłata wynosi 400 zł. Wzór przemysłowy to prawo z rejestracji - uzyskuje się je niezwykle szybko bo  po okresie ok. 6 misięcy od daty zgłoszenia.

4.    Przykłady zarejestrowanych wzorów przemysłowych:
"Opakowanie ozdobne", "Łóżko dziecięce", "Podeszwa obuwnicza", "Czapka zimowa".


    Korzyści
Zarejestrowane wzory przemysłowe mogą być przedmiotem sprzedaży i licencji
Chronią przed kopiowaniem bądź podrabianiem wzoru przez konkurentów

     Zagrożenia
Ochrona wyłącznie zewnętrznego wyglądu/postaci wytworu

POWRÓT

  witamy               o nas                  oferta                 poradnik ip                 partnerzy                 kontakt